Jak vše začalo?

10.08.2021

Bylo to v den mých 25 narozenin, kdy se mi postupně začal měnit život. Pár dní po narozeninách  se mi zhoršili neřešené zdravotní problémy na tolik, že jsem byla nucena si několikrát zopakovat pobyt v nemocnici. 

Dlouhá léta jsem své zdravotní problémy zdůvodňovala: "to jsem zase něco snědla", "zase mi něco nesedlo", "to byla špatná kombinace", tohle jsem si říkala, pokaždé co mi bylo špatně, nebo když se mi neustále objevoval atopický ekzém. Ale jak se říká, nejde do nekonečna omlouvat, něco za co si může člověk sám. Ono si tělo samo řekne, kdy už je to přes čáru a je toho dost. 

Mě mé tělo vytrestalo dostatečně, kdy jsem ne jednou skončila v nemocnici na kapačkách, šílené křeče v břiše, kdy jsem měla pocit, že mi prasknou střeva, neustálé zvracení a průjem. Kolečko u doktorů, které začalo podezřením na náhlou příhodu břišní, která se nepotvrdila, pokračovala jsem na gynekologii, kde také nic nenašli a skončila jsem na interně. Nakonec si mě tam nechali pár dní jen na kapačce a o čaji, stav se zlepšil a nic kromě špatného krevního obrazu se nezjistilo. Já už v tu dobu měla podezření, že mi vadí lepek, ale v tu dobu mě v nemocnici nikdo neposlouchal, bylo mi řečeno ať tohle řeším se svým obvodním lékařem. 

Po propuštění z nemocnice mi má lékařka nabrala krev, krevní obraz, onkomarkery a nakonec i potravinové alergie. Bylo mi řečeno, že pokud je mi lépe po bezlepkové stravě ať ji dodržuji a počkám na výsledky (dnes vím, že takhle je to špatně a měla jsem se zahájením bezlepkové diety počkat). Nejprve počkat, jak dopadnou krevní testy a pak se hned objednat na gastro. Bohužel mám celiakii potvrzenou jen z krevních testů, protože na gastro vyšetření jsem šla až půl roku po zahájení bezlepkové diety, kdy už jsem žádné problémy neměla.

 Když mi volala paní doktorka výsledek mě nepřekvapil. Krevní obraz nebyl úplně dobrý a opakující se  nedostatek železa. Výsledky celiakie potvrzená z krve a k tomu ještě ABMK, intolerance laktózy a alergie na sóju.

Změnit život a stravovací návyky nebyla úplně procházka růžovým sadem.